Diş hekimliği uzmanlık sınavı DUS soru cevap kitapları tanıtım sayfası

Diş hekimliği sözlüğü

 

Eserin adı    DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı  Denklik ve Doktora sınavlarına hazırlık amacı ile Örnek Soru ve Cevaplar-2
Editör     Murat aydın Tel: 322-4536262 Web  E-Posta   
Yazarlar (alfabetiktir):  Prof. Dr. Ahmet Ergün, Doç. Dr. Ali altuğ Bıçakçı, Dr Diş Hekimi Barbaros Tur, Doç. Dr. Emre Bodrumlu, Prof Dr Esen A. Özalp Dural, Prof. Dr. Dr. Gürsel Ortuğ, Diş Hekimi Kenan Nazaroğlu, Yrd. Doç. Dr. Koray Soygun, Doç. Dr. Mehmet Sami Serin, Dr. Diş Hekimi Murat Aydın, Prof. Dr. Peruze Çelenk, Dr. Diş Hekimi Serdar Ak.
Kapak tasarım    Dr. Murat Aydın 
Yayıncı    Mimtaş yayıncılık, 2012, Ankara Telefon : 0 532 646 13 87 & 0 532 783 59 42
Basım    Özyurt matbacılık 312 3841536     ISBN    978-605-87012-0-5   
Basım Yılı     2012 Şubat
Temin adresi     Mimtaş yayın pazarlama, Belediye cad Güloğlu sok 10/4 Pursaklar Ankara, 532 6461387
Bu eserde, Anatomi, Fizyoloji, Tıbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Farmakoloji, Tıbbi Biyoloji ve Genetik, Protetik diş tedavisi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Oral diyagnoz, Ağız, Diş Çene hastalıkları ve Radyolojisi, Periodontoloji, Ortodonti, Endodonti, Pedodonti üzerine 1000 soru ve önemli bir kısmı açıklamalı cevapları yer almaktadır.

ÖN SÖZ

Bu eserler diş hekiminin sınava kolay hazırlanabilmesi için hazırlanmıştır. Sadece bir soru bankası değildir. Öğrenmeyi hızlandırmak, kolaylaştırmak, sistematize etmek ve öğrenciye yol göstermek amacı ile tasarlanmış bir sınava hazırlık kitabıdır.
    Bu eser kendi dalında uzman yazarlar (diş hekimleri) tarafından önemli olduğu düşünülen konu başlıklarında derlenmiş sorulardan oluşur. Ülkemizde öğretilen program doğrultusunda hazırlanmıştır. Yurt dışı kaynaklı soru formatı kullanılmamıştır, böylece ülkemizdeki fakültelerin eğitim programları esas alınmıştır.
    Uygulamasına henüz başlanan diş hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) hepimiz için yenidir. Bu eser yayına hazırlandığı tarihte, DUS sınavının üslup, içerik, soruların derslere ve konulara dağılımı, soru formatı, sayısı ve dili bakımından bu güne kadar karşılaştığımız sınavlara ne kadar benzediğini önceden kestirmek zordur. Bu sebeple sınavın ruhunu esere birebir yansıtmak taktir edilirki mümkün olmayabilecektir. Bu eserin sonraki baskıları değişen koşullara uygun şekilde genişletilecektir.
    Okuyucu buradaki soruları birebir öğrenmek yerine, her soruda irdelenen bilgiyi konu başlığı olarak kabul etmeli ve bu başlıktaki bilgileri etraflıca öğrenerek sınava hazırlanmalıdır. Bazı fakültelerimizde bazı konular farklı derslere dağıtılmıştır. Örneğin bazı fakültelerimiz antibiyotikler konusunu farmakoloji dersine dahil ederken, bazı fakültelerimiz mikrobiyoloji veya cerrahi dersine dahil etmektedir. Aft ve herpetik lezyonlar, ağız hastalıkları, periodontoloji, oral diyagnoz, cerrahi derslerinde ayrı ayrı anlatılmaktadır. Hangi konunun hangi derste anlatılacağı konusunda fakültelerimiz arasında bir eş güdüm bulunmadığı için eserlerdeki soruları kategorize etmekte zorlandık. Bu sebeple bazı yerlerde dersi değil konuyu başlık yaptık.
    Bu eserler, prensip olarak her türlü diş hekimliği sınavında kullanılabilecek kadar geniş kapsamlıdır. Örneğin doktora yeterlik sınavları, fakülteler arası denklik sınavları için de esaslı bir baş vuru kaynağı olması planlanmıştır. Bu amaca hizmet etmesi için eserleri resimli tasarladık. Öğrenciye görsel olarak hitap edecek vaka ve röntgen resimleri kullandık. Umarız genç meslektaşlarımıza faydalı olur.
    Eserin fikir babası İbrahim Mimtaş'a, hazırlanmasında yardımları sebebiyle Sn. Ender Şen'e teşekkür ederim. 1.7.2011, Adana.

Yazarlar adına
Murat Aydın,
Editör Murat Aydın

Dr Murat Aydın

Murat Aydın, 2011 Adana
Diş hekimi, mikrobiyoloji doktoru

Size bir başka DUS soru kitabı daha tanıtmak istiyorum.

DUS soru kitabı

Eserin adı    DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı  Denklik ve Doktora sınavlarına hazırlık amacı ile Örnek Soru ve Cevaplar
Editör    Dr. Murat Aydın   
Yazarlar: (alfabetiktir)     Doç. Dr. Ali altuğ BıçakçıDr. Diş Hekimi Barbaros TurYrd. Doç Dr. Defne Yalçın YelerYrd. Doç. Dr. Kerem Engin AkpınarDr. Diş Hekimi Murat AydınDiş Hekimi Necla DemirDr. Diş Hekimi Serdar AkDr. Kimya Müh. Sevgi Özyeğin
Kapak tasarım    Dr. Murat Aydın
Yayıncı     Mimtaş Yayın Pazarlama 532 6461387
Basım    Özyurt matbacılık 312 3841536     ISBN    978-605-87679-3-5   
Basım Yılı     2011 Temmuz
Temin adresi     Mimtaş yayın pazarlama, Belediye cad Güloğlu sok 10/4 Pursaklar Ankara, 532 6461387

Renkli kapak, 224 sayfa, 43 resim bulunur.
Ağız diş çene radyolojisi, Oral tıp ve patoloji (oral diyagnoz), Ortodonti, Ağız diş çene cerrahisi, Maddeler bilgisi, Pedodonti, Protetik diş tedavisi, Çürük ve endodontik infeksiyonlar, Periodontal infeksiyonlar, Antibiyotikler, Sterilizasyon dezenfeksiyon, Endodonti konularında yaklaşık 1000 tane soru, ve cevap anahtarları içerir..

eposta gönder
https://www.agizkokusumerkezi.com

Orcid kod:
orcid.org/0000-0003-0030-8999Ana sayfaya dön